VŠE, CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O NAŠEM OLIVOVÉM OLEJI

(ALE BÁLI JSTE SE ZEPTAT)

Místo, kam pro olej jezdíme, se nachází v malé horské vesničce Sayalonga v Sierra Tejeda. Místní kooperativa disponuje moderním lisem a vyrábí extra panenský olivový olej, buď filtrovaný nebo nefiltrovaný. Skutečně kvalitní extra panenský olivový olej je z prvního lisu a má na etiketě poznámku, že je získáván pouze mechanickými procesy, tedy lisováním za studena a bez použití chemie.

Do ČR vozíme pouze nefiltrovaný olej, protože je kvalitnější a zdravější. Minerály, enzymy a vitaminy se nezničí filtrací. Nefiltrovaný olej vytvoří na dně lahve zákal, což je známka kvality.

Dlouhodobě se skladuje ideálně ve skle, v temnotě a při teplotě nepřekračující 20 stupňů, nejlépe kolem 15-17 stupňů. Olej  je dobré spotřebovat do 1 roku. Maximální životnost je jeden a půl roku, je-li olej dobře uskladněn. Nicméně rozdíl v chuti rok starého oleje a oleje, který je mladý, je velmi výrazný.

Olivy, ze kterých se olej lisuje, jsou z menších farem v horách, kde se ke stromům a půdě chovají šetrně, protože tam vetšinou farmaří několik generací. Nejsou to nekonečné monokultury typu zemědělských družstev v regionu Jaen, kde chemické postřiky neberou konce a odkud pochází většina produkce pro export.

Olivový olej ze Sierra Tejeda je mezi místními oblíbený, protože je tzv. měkký (díky odrůdě a slunci), což znamená, že nepálí na jazyku. Je tudíž výborný do salátů a k přímé konzumaci s pečivem např. namísto másla. Tradiční andaluská snídaně je toast s nastrouhaným nebo umixovaným rajčetem s olejem a oreganem a nebo jen toastovaná bageta s olejem. Olej se nehodí na smažení, protože vysoké teploty ničí jeho léčebné účinky i chuť.

Olivový olej je balený po 5 litrech s originální etiketou. Při rozvozu oleje po ČR nebudeme mít kapacitu olej rozlévat po litrech, takže kdo chce např. jen 2 litry, tak by se ideálně mohl s někým ze svých známých domluvit a o pěti-litrovku se podělit.

Pro zajímavost: Kontrolní orgány v Itálii zjistily, že i u známých tamních velkovýrobců olivových olejů bylo z každých dvaceti lahví devět, které obsahovaly řepkový, slunečnicový či sojový olej. Další fiasko, které při kontrole vyšlo najevo, bylo, že tyto koncerny prodávají olej prošlý, tj. starší 1,5 roku.

Abychom povídání zkrátili, myslíme, že ten, kdo ochutná čerstvě vylisovaný olej z hor, už si nikdy v supermarketu žádný nekoupí.

Děkujeme za Váš zájem a doufáme, ze budete spokojeni. Objednávat můžete ZDE.

Pokud byste chtěli zodpovědět nějaké další otázky, či nám poslat zpětnou vazbu, učiňte tak prosím na níže uvedeném kontaktu, děkujeme.

Helen Vodrážková

Veselého 475 / 37821 Kardašova Řečice

E: helen.vodrazkova@gmail.com

T: +420 775 378 246

IČ: 70538221

Radim Hnátek

Malešov 70 / 28541 Malešov

E: radim.hnateque@gmail.com

T: +420 732 911 895

IČ: 64152731